Platon Karataev (HU)

Platon Karataev, pojmenovaný po postavě Lva Tolstého, byl založen v roce 2016.

Maďarská indie čtveřice se svou hudbou bloudí jádrem existence, hledá odpovědi prostřednictvím paradoxů, uvažuje o otázkách pozorováním prvků na atomární úrovni nebo je nahlíží z astronomické perspektivy.

Po okamžitém úspěchu alba For Her (2017) se kapela postupně odklonila od akustického zvuku k širšímu. Album toms (2020) s těžší instrumentací se zaměřuje na mluvení o té nejuniverzálnější, ale na nejosobnější rovině, přičemž klíčovým prvkem alba je katarze. Nová deska Partért kiáltó (2022) pokračuje v noření do kolektivního podvědomí a následovalo první evropské turné kapely. Album bylo maďarskými kritiky zvoleno albem roku. V posledních čtyřech letech si Platon Karataev získal pozornost nejen na místní úrovni, ale byl uznáván i mezinárodně díky více než 5 milionům streamů na Spotify převážně z USA, Velké Británie a Německa. Kromě tří různých německých turné skupina již vystupovala na velkých festivalech jako Sziget, Eurosonic, Reeperbahn, Zandari Festa Seoul, Moscow Music Week a Liverpool Sound City.

Vystoupení se uskuteční v rámci maďarského programu na festivalu United Islands of Prague, který podporuje Lisztův institut - Maďarské kulturní centrum Praha a Petőfi Cultural Agency prostřednictvím podpůrného systému HOTS (Hungarian Oncoming Tunes).

Kdy a kde?

6.5.2023 17:15 - 18:00
Radio 1 Stage (Střelecký ostrov)